High school sports roundup for Sept. 8, 2022

Volleyball

Mountlake Terrace defeated Redmond 3-0
25-10, 25-16, 25-19

Mountlake Terrace individual stats:
– Haley Trinh 9 aces and 7 digs
– Jessie Tong 6 aces, 8 digs and 7 kills
– Sarah Maricutu 8 digs and 7 assists
– Maya Faulkner 8 digs

Records: Mountlake Terrace 1-0; Redmond 0-1

Mountlake Terrace next match; vs Marysville Pilchuck; Tuesday, Sept. 13, 7 p.m. at Mountlake Terrace High School

Lake Washington defeated Meadowdale 3-1
25-17, 25-27, 25-18, 25-21

Meadowdale individual stats:
– Tanna Kollen 10 kills and 9 digs
– Steph Grimes 16 digs

Records: Lake Washington 1-0; Meadowdale 0-1

Meadowdale next match; at Monroe; Monday, Sept. 12; 7 p.m.

Boys tennis

Edmonds-Woodway defeated Arlington 7-0

Singles:
Russell Anderson (EW) defeated Ty Rusko (A) 6-0, 6-0
Steven Anderson (EW) defeated Cooper McBride (A) 6-0, 6-0
Grant Oliver (EW) defeated Isaac Prouty (A) 6-1, 6-1
Nalu Akiona (EW) defeated Robbie Balderas (A) 6-0, 6-0

Doubles:
Jude Wilcox/Armon Mkrtychev (EW) defeated Bookie Cramer/Cadyn Sava (A) 6-3, 6-0
Ben Hanson/Drew Warner (EW) defeated Ryan Morzelewski/Isaiah Christoffersen (A) 6-0, 6-0
Peyson Smith/Noah Croskey (EW) defeated Kedrin Smith/Reece McBride (A) 6-0, 6-0
Edmonds-Woodway next match: vs Everett; Monday, Sept. 12, 3:30 p.m. at Clark Park in Everett

Kamiak defeated Meadowdale 6-1

Singles:
Ylli Berisha (M) defeated Zion An (K) 6-3, 1-6, 6-1
Richard Bahn (K) defeated John O’Connell (M) 6-3, 6-3
Anthony Madson (K) defeated Nolan Collier (M) 7-6, 7-4
Grigory Ermizin (K) defeated Lucas Robinson (M) 6-2, 6-1

Doubles:
Alex Yang/Zach Boonsripisal (K) defeated Matthew Mork/Colin McGuire (M) 6-0, 6-1
Danny Min/Levi Steslar (K) defeated Nathan Perez/Reyli Almanza Cruz (M) 6-1, 6-1
Sean Benoit/Dylan Kim (K) defeated Febriandy Teodoro/Ty Venderpoel (M) 6-0, 6-0

Meadowdale next match: at Lynnwood; Friday, Sept. 9, 3:30 p.m.

Marysville Getchell defeated Lynnwood 6-1

Singles:
Kane Selapack (MG) defeated Ethan Murray (L) 6-2, 6-2
Keegan Brennan (MG) defeated Lam Vu (L) 6-1, 6-0
Colby Price (MG) defeated Santiago Gonzalez-Corzo (L) 6-2, 6-4
Ethan Downing (MG) defeated Brandon Tran (L) 1-6, 6-3, 7-5

Doubles:
Derek Simbulan/Tristan Vista (L) defeated Tyler White/Owen Dudder (MG) 6-2, 6-0
Chase Marciniak/Keith Kirkwood (MG) defeated Eric Phan/Ethan Truong (L) 6-3, 2-6, 6-4
Connor Olmsted/Mason Holaday (MG) defeated Connor Seuferling/Jaden Pham (L) 6-0, 3-6, 6-1

Lynnwood next match: vs Meadowdale; Friday, Sept. 9, 3:30 p.m. at Lynnwood High School

Monroe defeated Mountlake Terrace 6-1
No details reported

Mountlake Terrace next match: vs Marysville Pilchuck; Monday, Sept. 12, 3:30 p.m. at Mountlake Terrace High School

Girls soccer

Mountlake Terrace defeated Snohomish 2-1

Mountlake Terrace goal scorers:
– Ally Van Slooten (assist Natalie Cardin)
– Natalie Cardin (assist Morgan Damschen)

Snohomish goal scorers:
– Sara Rodgers

Records (league and overall): Mountlake Terrace (1-0, 1-0); Snohomish (0-1, 0-2)
Mountlake Terrace next match: vs Cascade; Saturday, Sept. 10, 1 p.m. at Everett Memorial Stadium

Edmonds-Woodway tied Cascade 1-1

Edmonds-Woodway goal scorer:
Jane Hanson

Records (league and overall): Edmonds-Woodway (0-0-1,1-0-1); Cascade (0-0-1, 1-0-1)

Edmonds Woodway next match; vs Shorecrest; Saturday, Sept.10, 3 p.m. at Shoreline Stadium

Shorecrest defeated Meadowdale 4-1

Shorecrest goal scorers:
– Nora Patterson (2)
– Tayvi Khan
– Taylor Christensen

Meadowdale goal scorer:
– Izzy Falarme

Records (overall and league): Shorecrest (1-0, 2-0); Meadowdale (0-1, 0-2)

Meadowdale next match; vs Cedarcrest Saturday, Sept. 10, 3 p.m. at Edmonds Stadium

Cedarcrest defeated Lynnwood 11-0

Cedarcrest goal scorers:
– Sadie Schaefer (4)
– Elisa Piira (4)
– Laine McKenzie (2)
– Kayla Hampton

Goalkeepers Shutout:
Kayla Hampton and Joey Ward

Records (league and overall): Cedarcrest (1-0, 1-0); Lynnwood (0-1, 0-1)

Lynnwood next match; vs Snohomish; Saturday, Sept. 10; 5 p.m. at Edmonds Stadium

Cross country

Lake Stevens/Lynnwood/Stanwood
At Granite Falls High School
5,000 Meters

Girls Team Scores:
1. Lake Stevens 17
2. Stanwood 47
3. Lynnwood 82

Girls Top 5 Individual Times:
1. Ella Edens (LS) 20:29
2. Alexis Buhman (LS) 20:36
3. Hallie Carroll (LS) 21:29
4. Aubree Carr (S) 21:56
5. Angelina Pamatian (LS) 22:00

Top Lynnwood finishers:
18. Kathryn Potter 24:49
30. Alina Schrader 28:23
35. Cora Weeks 28:52

Boys Team Scores:
1. Lake Stevens 15
2. Stanwood 50
3. Lynnwood 84

Boys Top 5 Individual Times:
1. Jakob Broadbent (LS) 17:00
2. Anthony Long (LS) 17:10
3. Ammon Wagner (LS) 17:39
4. Ian Wright (LS) 17:41
5. Bowen Schilaty (LS) 17:44

Top Lynnwood finishers:
28. Richard Choy 20:24
39. Kale Solomon 21:15
51. Bryson Le 22:43

Lynnwood next meet: Bellarmine Prep Invite; Saturday, Sept. 10; 11:40 a.m. at Bellarmine Prep High School

— Compiled by Steve Willits

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Real first and last names — as well as city of residence — are required for all commenters.
This is so we can verify your identity before approving your comment.

By commenting here you agree to abide by our Code of Conduct. Please read our code at the bottom of this page before commenting.