Edmonds School District fall 2022 sports athletes receive All-Wesco honors

The following Edmonds School District high school athletes earned all-Wesco conference honors for fall sports in 2022. The list includes cross country, football, girls soccer, girls swimming, boys tennis and volleyball.

Wesco 3A/2A South Boys Tennis

First Team

Singles
Steven Anderson, soph., Edmonds-Woodway
Russell Anderson, sr., Edmonds-Woodway

Doubles
Grant Oliver, sr. and Nalu Akiona, fr., Edmonds-Woodway
Jude Wilcox, jr. and Armon Mkrtychev, soph., Edmonds-Woodway

Cross Country

Boys
Wesco 3A/2A South

First Team
John Patterson, soph., Meadowdale

Second Team
Kai Ushikubo, sr., Edmonds-Woodway
Luke Blomberg, jr., Edmonds-Woodway

Honorable Mention
Boden Chapek, soph., Edmonds-Woodway
Ciaran Brennan, sr., Edmonds-Woodway
Elisha Einfeld, jr., Edmonds-Woodway
Mark Tiersma, sr., Mountlake Terrace

Girls
Wesco 3A/2A South

First Team
Peyton Conover, jr., Meadowdale
Isabel Hatzenbeler, jr., Edmonds-Woodway
Rachel Elliott, sr., Lynnwood

Second Team
Aliah Karl, fr., Edmonds-Woodway
Zoe Grant, fr., Meadowdale

Honorable Mention
Arielle Analau, soph., Mountlake Terrace
Kayla Radovich, jr., Edmonds-Woodway
Angela Gaviola, jr., Edmonds-Woodway
Lily Kamila, jr., Edmonds-Woodway
Ella Suico, sr., Edmonds-Woodway

Football

Wesco South Division Assistant Coach of the Year
Quinton Bourqette, Meadowdale

Wesco 3A/2A South Defense

Wesco South Division Assistant Coach of the Year
Quinton Bourqette, Meadowdale

First Team
Defensive Backs
Logan Tews, jr., Mountlake Terrace

Linebackers
Liam Fitting, sr., Edmonds-Woodway
Zaveon Jones, jr., Mountlake Terrace

Defensive line
Austin Renfro, jr., Edmonds-Woodway
Logan Hansen, jr., Mountlake Terrace

Second Team

Defensive backs
Tyler Shankle, jr., Mountlake Terrace
Deon Baker, sr., Lynnwood

Linebackers
Trent Whitehead, sr., Lynnwood

Defensive line
Madx Steffen, sr., Edmonds-Woodway

Offense

First Team

Quarterback
Steven Warren Jr., jr., Edmonds-Woodway

Running back
Zaveon Jones, jr., Mountlake Terrace

Wide receivers
Diego Escandon, jr., Edmonds-Woodway
Jesse Hart III, jr., Edmonds-Woodway
Jordan Whittle, sr., Lynnwood

Offensive line
Reed Burmaster, sr., Edmonds-Woodway

Second Team

Running back
Zaire Griffin, soph., Lynnwood

Wide receiver
Logan Tews, jr., Mountlake Terrace

Offensive line
Jon Schlack, jr., Edmonds-Woodway
Logan Hansen, jr., Mountlake Terrace

Honorable Mention
Linebacker- Aidan Davis, sr., Edmonds-Woodway
Wide receiver- William Kishpaugh, sr., Edmonds-Woodway
Defensive line- Victor Sanchez-Hernandez, soph., Lynnwood
Quarterback- Ray Siharath, soph., Lynnwood
Defensive line- Terrence Lindamood, jr., Mountlake Terrace
Linebacker- Nate Brown, fr., Mountlake Terrace

First Team- Defense

Linebacker
David Hernandez, sr., Meadowdale

Defensive line
Kelvin Mudaliar, sr., Meadowdale
Landon Joiner, jr., Meadowdale

Offense

First Team

Offensive line
Kelvin Mudaliar, sr., Meadowdale

Special Teams

First Team Punter
Cameron McCormack, sr., Meadowdale

Second Team

Offense

Wide receiver
Cameron McCormack, sr., Meadowdale

Honorable Mention
Defensive back- Victor Eicher, jr., Meadowdale
Linebacker- Cameron Platt, jr., Meadowdale
Tight end- Jordan Gray, sr., Meadowdale

Girls soccer

Wesco 3A/2A
First Team

Forward
Natalie Cardin, jr., Mountlake Terrace

Goalkeeper
Sierra Sonko, sr., Mountlake Terrace

Second Team

Defenders
Daniela Cortezzo, jr., Mountlake Terrace
Chloe Parker, jr., Mountlake Terrace

Midfielders
Laura Rice, jr., Mountlake Terrace
Rachel Reitz, jr., Meadowdale

Honorable Mention
Defender- Ali Serafini, sr., Edmonds-Woodway
Goal Keeper- Meredith Eldridge, jr., Edmonds-Woodway
Midfielder- Melia Plumis, sr., Edmonds-Woodway
Forward- Izzy Fallarme, jr., Meadowdale
Midfielder- Ava Hunt, soph., Mountlake Terrace

Girls swimming

Wesco 3A South

First Team

50 Yard Freestyle
Jeslyn Vuong, soph., Mountlake Terrace

100 Yard Freestyle
Mya Granger, sr., Meadowdale

100 Backstroke
Simone Bennett, soph., Edmonds-Woodway

Adaptive 50 Yard Freestyle
Vivian Phan, fr., Lynnwood

Second Team

200 Yard Freestyle
Faith Urquhart, sr., Meadowdale

200 Individual Medley
Madeline Van Hooser, soph., Mountlake Terrace

50 Yard Freestyle
Mya Granger, sr., Meadowdale

100 Yard Butterfly
Simone Bennett, soph., Edmonds-Woodway

500 Yard Freestyle
Faith Urquhart, sr., Meadowdale

100 Yard Backstroke
Madeline Van Hooser, soph., Mountlake Terrace

400 Yard Freestyle Relay
Mountlake Terrace:
Jenny Karlsen, fr; Kaylyn Takeya, sr.; Katie Lombard, soph.; Madeline Van Hooser, soph.

Honorable Mention

200 Yard Medley Relay
Edmonds-Woodway:
Simone Bennett, soph.
Tatumn Detjen, fr.
Madison Moreales-Tomas, soph.
Sydney Bates, jr.

200 Yard Freestyle
Jenny Karlsen, fr., Mountlake Terrace

200 Yard Freestyle Relay
Meadowdale:
Faith Urquhart, sr.
Isa Corujo, sr.
Mikaela Reyes, jr.
Mya Granger, sr.

Volleyball

Wesco 3A/2A

Co-Coach of the Year Annalise Mudaliar, Lynnwood

First Team
Indira Carey-Boxley, fr., Edmonds-Woodway
Paige Gessey, jr., Lynnwood
Hannah Johnson, jr., Lynnwood
Tanna Kollen, sr., Meadowdale

Second Team
Charlie Thomas, jr., Lynnwood
Steph Grimes, sr., Meadowdale
Haley Trinh, jr., Mountlake Terrace

Honorable Mention
Sydney Petelle, jr., Edmonds-Woodway
Gracie Kouthong, sr., Lynnwood
Evangeline Sum, soph., Lynnwood
Aubrey Congdon, sr., Meadowdale
Sammy Holmer. soph., Lynnwood

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Real first and last names — as well as city of residence — are required for all commenters.
This is so we can verify your identity before approving your comment.

By commenting here you agree to abide by our Code of Conduct. Please read our code at the bottom of this page before commenting.