All-Wesco League spring sports 2021 honors announced for Edmonds School District athletes

Wesco League coaches have made their picks for the 2021 spring sports all-league honors, and the following Edmonds School District high school athletes were honored:

Baseball- Wesco South

1st Team

Infielder- Remmy Heckman, Sr, Edmonds-Woodway

Infielder- Blake Tablazon, Sr, Lynnwood

Infielder- Ryan Cacatian, Sr, Mountlake Terrace

Infielder- Cole Duncan, Sr, Meadowdale

Outfielder- Jacob Gabler, Jr, Edmonds-Woodway

Outfielder- Parker Cumberland, Sr, Meadowdale

Pitcher- Adison Mattix, Jr, Mountlake Terrace

Pitcher- Gibby Marshall-Inman, Edmonds-Woodway

Catcher- Kyle Higa, Sr, Lynnwood

Utility/Designed Hitter- Jace Hampton, Fr, Lynnwood

 

2nd Team

Infielder- Mason Lane, Jr, Lynnwood

Infielder- Tyler Brummitt, Jr, Meadowdale

Outfielder- Keenan Masters, Fr, Lynnwood

Outfielder- Rominic Quiban, So, Mountlake Terrace

Outfielder- Robbie Baringer, Sr, Mountlake Terrace

Pitcher- Maddox Stojkovic, Sr, Edmonds-Woodway

 

Honorable Mention

Edmonds-Woodway: Jack Schlenger (Sr), Lane Corsi (Jr)

Lynnwood: Tommy McMahon (Jr), Leyon Camantigue (Jr), Eli Stephenson (Jr), Gavin Harrington (Fr)

Mountlake Terrace: Cody Snow (Jr), Dominic Kim (Jr), Ethan Dunne (Sr)

 

Softball- Wesco South

1st Team

Annika Forseth- Edmonds-Woodway

Reese Riggins- Edmonds-Woodway

Haley Johnson- Lynnwood

Sophia Ward- Meadowdale

 

2nd Team

Nyree Johnson- Lynnwood

Sofia Chamorro- Edmonds-Woodway

Taylor Eskew- Meadowdale

Cameron Dunn- Mountlake Terrace

 

Honorable Mention

Edmonds-Woodway: Maggie Duffy, Elizabeth Roberts, Hazel Mills

Meadowdale: Allie Monarrez, Mia Cantu, Zoey Morris

Mountlake Terrace: Kaylee Mitchell

 

Boys Golf- Wesco South

1st Team

Ethan Dumo- Mountlake Terrace

Jaxon Dubiuel- Mountlake Terrace

Dominic Farley- Edmonds-Woodway

Evan Clugston- Edmonds-Woodway

 

2nd Team

Bjorn Whitelaw- Edmonds-Woodway

Ian Ngethe- Meadowdale

Eric Gallagher- Mountlake Terrace

 

Girls Golf- Wesco South

1st Team

Sarah Reitz- Meadowdale

Alison Dumo- Mountlake Terrace

Susanna Lee- Lynnwood

Courtney Sadoski- Edmonds-Woodway

Rachael Reitz- Meadowdale

 

Honorable Mention

Kate Sabarillo- Meadowdale

 

Boys Soccer- Wesco 2A/3A

1st Team

Forward- River Stewart, Meadowdale

 

2nd Team

Goalkeeper- Avary Olson, Meadowdale

Forward- Ben Hanson, Edmonds-Woodway

Midfielder- Eddy Olson, Edmonds-Woodway

Defender- Bjorn Perander, Mountlake Terrace

 

Honorable Mention

Edmonds-Woodway: Ryan Hanby (Midfielder), Jack Carden (Midfielder)

Meadowdale: Juan Alvarez (Midfielder)

Mountlake Terrace: Kostas Charouhas (Defender)

 

Girls Tennis- Wesco 2A/3A South

1st Team Singles

Paige Oliver- Edmonds-Woodway

Natalie Paulson- Edmonds-Woodway

Sidney Wright- Meadowdale

Annie Hoang- Mountlake Terrace

 

1st Team Doubles

Maggie McGinness/Kristina Tran- Edmonds-Woodway

 

Boys Track & Field- Wesco 2A/3A South

1st Team

100 Meters- Hans Beck, Jr, Meadowdale

100 Meter Hurdles- Evan Graves, Sr, Edmonds-Woodway

100 Meter Hurdles- Richard Vo, Lynnwood

300 Meter Hurdles- Evan Graves, Sr, Edmonds-Woodway

300 Meter Hurdles- Deklund DeBell, Jr, Meadowdale

4 x 100 Meter Relay- Lynnwood (Andrew Archide, John Miguel Hurtado, Jordan Whittle, Pavin Soumpholphakdy)

4 x 400 Meter Relay- Edmonds-Woodway (Samuel Thompson, Shane Bruneau, Steele Swinton, Evan Graves)

Shot Put- Hunter Hornaday, Sr, Edmonds-Woodway

Javelin- Gavin Kincaid, Jr, Lynnwood

Javelin- Logan Middleton, Sr, Mountlake Terrace

High Jump- Will Bates, So, Edmonds-Woodway

High Jump- Austin Seals, Jr, Meadowdale

Pole Vault- Austin Seals, Jr, Meadowdale

Triple Jump- Andrew Zollars, Sr, Meadowdale

 

2nd Team

100 Meters- Pavin Soumpholphakdy, Jr, Lynnwood

200 Meters- Hans Beck , Jr, Meadowdale

400 Meters- Vladislav Khartitonov, Jr, Mountlake Terrace

400 Meters- Adrian Seeber, Jr, Lynnwood

800 Meters- Deklund DeBell, Jr, Meadowdale

800 Meters- Josiah Ponton, Sr, Edmonds-Woodway

1600 Meters- Josiah Ponton, Sr, Edmonds-Woodway

100 Meter Hurdles- Deklund DeBell, Jr, Meadowdale

300 Meter Hurdles- Richard Vo, Jr, Lynnwood

4 x 100 Meter Relay- Edmonds-Woodway (Mihin Wijayasundara, Steele Swinton, Evan Graves, Alec Rust)

Shot Put- Blake Reed-Henderson, Sr, Lynnwood

Javelin- Alec Rust, Jr, Edmonds-Woodway

Javelin- Shawn Monan, Sr, Lynnwood

High Jump- Jordan Whittle, So, Lynnwood

High Jump- Cayden Edwards, Sr, Edmonds-Woodway

Pole Vault- Tanner Fahey, Sr, Lynnwood

Pole Vault- Alec Rust, Jr, Edmonds-Woodway

Long Jump- Sam Lybeer, Sr, Meadowdale

Long Jump- Noel Gougouehi, So, Lynnwood

Triple Jump- Noel Gougouehi, So, Lynnwood

 

Honorable Mention

100 Meters- Alec Rust, Jr, Edmonds-Woodway

200 Meters- Trazz Pepper, Sr, Mountlake Terrace

200 Meters- John Miguel Hurtado, Jr, Lynnwood

400 Meters- Isaac Carlson, Jr, Meadowdale

1600 Meters- Connor Bryan, Sr, Edmonds-Woodway

3200 Meters- Josiah Ponton, Sr, Edmonds-Woodway

100 Meter Hurdles- Nathaniel Wilder, Jr, Lynnwood

100 Meter Hurdles- Daniel Park, Jr, Edmonds-Woodway

300 Meter Hurdles- Daxtyn Castagnetta, Jr, Lynnwood

300 Meter Hurdles- Daniel Park, Jr, Edmonds-Woodway

4 x 100 Meter Relay- Meadowdale (Sam Lybeer, Hans Beck, Cedric Washington, Isaac Carlson)

4 x 400 Meter Relay- Meadowdale (Nic Callahan, Deklund DeBell, Wyatt Waddel, Austin Seals)

Shot Put- Riley Johnson, Jr, Edmonds-Woodway

Discus- Chase Holland, Sr, Edmonds-Woodway

High Jump- Richard Vo, Sr, Lynnwood

High Jump- Nathaniel Wilder, Jr, Lynnwood

Triple Jump- Will Bates, So, Edmonds-Woodway

 

Girls Track & Field- Wesco 2A/3A South

1st Team

100 Meters- Tresley Love, So, Meadowdale

200 Meters- Tresley Love, So, Meadowdale

400 Meters- Tresley Love, So, Meadowdale

3200 Meters- Jemma Willcox, Edmonds-Woodway

3200 Meters- Stella Smith, Edmonds-Woodway

100 Meter Hurdles- Katelyn Ely, Jr, Edmonds-Woodway

4 x 100 Meter Relay- Edmonds-Woodway (Nevaeh Gary, Kaddy Kongira, Jamie Livingston, Naomi Limb)

4 x 200 Meter Relay- Edmonds-Woodway (Sydney Chappell, Naomi Limb, Nevaeh Gary, Kaddy Kongira)

Shot Put- Claire Stroh, So, Edmonds-Woodway

Discus- Claire Stroh, So, Edmonds-Woodway

Javelin- Alexis Dresher, Jr, Mountlake Terrace

High Jump- Sonja Amy, Jr, Meadowdale

Long Jump- Julia Meas, Jr, Meadowdale

Triple Jump- Vianca Quinones, Jr, Edmonds-Woodway

 

2nd Team

100 Meters- Kaddy Kongira, Sr, Edmonds-Woodway

100 Meters- Naomi Limb, Fr, Edmonds-Woodway

200 Meters- Kaddy Kongira, Sr, Edmonds-Woodway

400 Meters- Donna Marie Harris, Jr, Lynnwood

1600 Meters- Jemma Willcox, Jr, Edmonds-Woodway

1600 Meters- Sharon Gutierrez, Jr, Edmonds-Woodway

3200 Meters- Sharon Gutierrez, Jr, Edmonds-Woodway

300 Meter Hurdles- Katelyn Ely, Jr, Edmonds-Woodway

4 x 400 Meter Relays- Lynnwood (Donna Marie Harris, Kathryn Potter, Sarah McArthur, Gergana Georgieva)

Shot Put- Lucy Bartron, So, Edmonds-Woodway

Shot Put- Maurcia Lott, Jr, Lynnwood

Discus- Hannah Johnson, Fr, Lynnwood

Javelin- Hope Ambachew, Jr, Mountlake Terrace

Pole Vault- Lilianna Broce, Jr, Meadowdale

Long Jump- Vianca Quinones, Jr, Edmonds-Woodway

Triple Jump- Julia Meas, Jr, Meadowdale

 

Honorable Mention

100 Meters- Jamie Livingston, So, Edmonds-Woodway

100 Meters- Julia Reitan, Jr, Meadowdale

200 Meters- Naomi Limb, Fr, Edmonds-Woodway

400 Meters- Sarah McArthur, So, Lynnwood

400 Meters- Izzy Hatzenbeler, Fr, Edmonds-Woodway

800 Meters- Jemma Willcox, Jr, Edmonds-Woodway

800 Meters- Donna Marie Harris, Jr, Lynnwood

1600 Meters- Gia Powell, Fr, Meadowdale

1600 Meters- Stella Smith, Jr, Edmonds-Woodway

3200 Meters- Sadie Sadler, So, Mountlake Terrace

300 Meter Hurdles- Gia Powell, Fr, Meadowdale

4 x 100 Meter Relay- Meadowdale (Julia Meas, Julia Reitan, Kesley Love, Hawa Sidibeh)

4 x 400 Meter Relay- Meadowdale (Tresley Love, Julia Reitan, Kesley Love, Sonja Amy)

Shot Put- Mia Johns, Fr, Meadowdale

Shot Put- Sierra Sonko, So, Mountlake Terrace

Discus- Alexis Dresher, Jr, Mountlake Terrace

Javelin- Nikki Lyons, Jr, Edmonds-Woodway

High Jump- Gergana Georgieva, Sr, Lynnwood

High Jump- Lilianna Broce, Jr, Meadowdale

Long Jump- Kesley Love, Jr, Meadowdale

Triple Jump- Rachel Wechsler, Fr, Edmonds-Woodway

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Real first and last names ā€” as well as city of residence ā€” are required for all commenters.
This is so we can verify your identity before approving your comment.

By commenting here you agree to abide by our Code of Conduct. Please read our code at the bottom of this page before commenting.