Prep track and field: More than two dozen qualify for state meet

809
0
The Edmonds School District will be well represented at next week's WIAA 2A, 3A, 4A State Track & Field Championships as more than two dozen students athletes from the district have qualified for the event.
The Edmonds School District will be well represented at next week’s WIAA 2A, 3A, 4A State Track & Field Championships.

More than two dozen prep student athletes from the Edmonds School District qualified for the WIAA State Track & Field Championships scheduled for next week as a result of their efforts at the two-day 3A District 1 championship which concluded on Friday in Marysville.

The official list of all state meet qualifiers will be posted in the next few days.

Prep Track: 3A District 1 Track & Field Championships, May 20 results

Boys’ teams final scores:
1. Arlington                            121.5
2. Shorewood                       111
3. Glacier Peak                    76
4. Edmonds-Woodway       73
5. Oak Harbor                       57.5
6. (tie) Mountlake Terrace  41
6. (tie) Everett                       41
8. Lynnwood                         32
9. Stanwood                         31
10. Meadowdale                  23
11. Marysville-Pilchuck       21
12. Ferndale                         18
13. Marysville-Getchell       17

Top individual finishes (all qualify for WIAA State Track & Field Championships)
Sterling Mahan (Edmonds-Woodway), 1st in 400 meters, 52.27
Matthew Park (Edmonds-Woodway), 2nd in 1600 meters, 4:22.97; 2nd in 3200 meters, 9:32.22
Grady Okeson (Edmonds-Woodway), 3rd in 800 meters, 1:57.22; 3rd in 1600 meters, 4:24.45
Sam McCloughan (Edmonds-Woodway), 3rd in 3200 meters, 9:34.86
Harry White (Meadowdale), 2nd in 110 meter hurdles, 15.09; 2nd in 300 meter hurdles, 40.15
Harris Cutuk (Lynnwood), 2nd in shot put, 46-05.50; 2nd in discus, 155-04
Jeremiah Leben (Mountlake Terrace), 3rd in shot put, 45-08.25
Grant Whitcutt (Edmonds-Woodway), 1st in pole vault, 14-00.00; 2nd in high jump, 6-04.00
Cyrus Marshall (Meadowdale), 3rd in pole vault, 12-06.00
Michael Liddell (Mountlake Terrace), 2nd in long jump, 20-11.00

Girls’ teams final scores:
1. Lynnwood                         102
2. Glacier Peak                    97
3. Stanwood                         87.5
4. Arlington                            77
5. Edmonds-Woodway       75.5
6. Mountlake Terrace          72
7. Oak Harbor                       42
8. Ferndale                           38.5
9. Marysville-Pilchuck         33
10. Marysville-Getchell       25.5
11. Everett                             21
12. Shorewood                    16
13. Meadowdale                  14

Top individual finishes (all qualify for WIAA State Track and Field Meet)
Jordyn Edwards (Lynnwood), 1st in 200 meters, 25.62; 1st in 400 meters, 57.04
Ella Spillane (Edmonds-Woodway), 3rd in 400 meters, 1:00.92
Jessica Ong (Mountlake Terrace), 1st in 800 meters, 2:13.59
Mikayla Pivec (Lynnwood), 1st in javelin, 135-01; 1st in 1600 meters, 4:59.66; 2nd in 800 meters, 2:14.29
Yukino Parle (Edmonds-Woodway), 1st in 3200 meters, 10:58.80
Olivia Meader-Yetter (Edmonds-Woodway), 2nd in 3200 meters, 11:01.19
Katherine Walter (Mountlake Terrace), 3rd in 3200 meters, 11:02.54
Rita Sakharov (Lynnwood), 2nd in 300 meter hurdles, 45.88; 3rd in 100 meter hurdles, 15.67
Lynnwood, 1st in 4×200 relay, 1:44.88; 1st in 4×400 relay, 3:58.97
Edmonds-Woodway, 2nd in 4×200 relay, 1:45.54
Vernice Keyes (Edmonds-Woodway), 2nd in discus, 115-07
Emily Smatlak (Lynnwood), 3rd in javelin, 111-04
Hannah Hicks (Edmonds-Woodway), 2nd in high jump, 5-00.00
Chinne Okoronkwo (Mountlake Terrace), 1st in pole vault, 13-08.00; 1st in long jump, 18-05.75; 1st in triple jump, 42-07.75
Allyson Ely (Edmonds-Woodway), 3rd in pole vault, 10-09.00

Next meet: WIAA 2A, 3A, 4A State Track & Field Championships, May 26-28, Mt. Tahoma High School in Tacoma

— By Doug Petrowski

Leave a Reply