Mountlake Terrace athletes earn all-Wesco 3A spring honors

1288
0
Mountlake Terrace's Kira Doan, Wesco 3A South Softball First Team outfielder
Mountlake Terrace’s Kira Doan, Wesco 3A South Softball First Team outfielder

The spring sports season at Mountlake Terrace High School was full of great performances by both teams and individuals alike. Here are the Hawks that received All-Wesco 3A honors this spring, as voted on by league coaches.

Baseball

Drew Serres (junior), Wesco 3A South First Team infielder
Jason Shevenko (senior), Wesco 3A South First Team outfielder
Jared Maxfield (sophomore), Wesco 3A South Second Team designated hitter
Zayn Phillips (senior), Wesco 3A South Honorable Mention
Jess Prothero (senior), Wesco 3A South Honorable Mention
Ben Reijonen (senior), Wesco 3A South Honorable Mention
Jaden Yackley (senior), Wesco 3A South Honorable Mention

Softball

Kira Doan (sophomore), Wesco 3A South First Team outfielder
Sammy Harter (senior), Wesco 3A South Second Team outfielder
Jazz Zenk (freshman), Wesco 3A South Second Team utility player
Gabby Calhoun (sophomore), Wesco 3A South Honorable Mention
Hanna Wilcox (senior), Wesco 3A South Honorable Mention

: Chinne Okoronkwo, Wesco 3A South Girls Track and Field multiple honors selection
Mountlake Terrace’s Chinne Okoronkwo, Wesco 3A South Girls Track and Field multiple honors selection

Girls Track and Field

Hailee Malins (junior), Wesco 3A South First Team discus
Chinne Okoronkwo (junior), Wesco 3A South First Team pole vault
Chinne Okoronkwo (junior), Wesco 3A South First Team triple jump
MTHS 4×100 relay team (Tayler McCullouch, Julia Hart, Sophia Parsons Isabel Kembel), Wesco 3A South First Team
Alisha Clingan (senior), Wesco 3A South Second Team javelin
McKenna Hunt (senior), Wesco 3A South Second Team 100 meter hurdles
Chinne Okoronkwo (junior), Wesco 3A South Second Team long jump
MTHS 4×200 relay team (Tayler McCulloch, Julia Hart, Sophia Parsons, Isabel Kembel), Wesco 3A South Second Team
Katherine Gustafson (sophomore), Wesco 3A South Honorable Mention 3200 meters run
Hailee Malins (junior), Wesco 3A South Honorable Mention shot put
Chinne Okoronkwo (junior), Wesco 3A South Honorable Mention 100 meters dash
Jessica Ong (sophomore), Wesco 3A South Honorable Mention 800 meters run
Sophia Parsons (freshman), Wesco 3A South Honorable Mention triple jump

Boys Track and Field

Michael Lindell (junior), Wesco 3A South Second Team long jump
Cole Krause (junior), Wesco 3A South Honorable Mention triple jump

Boys Soccer

Erik Hynes (senior), Wesco 3A South Second Team midfielder
Alec Somers (senior), Wesco 3A South Second Team forward
Sam Polevoy (sophomore), Wesco 3A South Honorable Mention defender
Gavin Scott (sophomore), Wesco 3A South Honorable Mention forward

Girls Tennis

Nicki Bouche (senior), Wesco 3A South First Team doubles
Tina Liu (junior), Wesco 3A South First Team doubles

Boys Golf

Mike Jenson (junior), Wesco 3A South First Team
Drew Williams (senior), Wesco 3A South First Team
Miles Allen (junior), Wesco 3A South Honorable Mention

Girls Golf

Savannah Kaczorowski (freshman), Wesco 3A South Honorable Mention

Alec Somers, Wesco 3A South Boys Soccer Second Team forward
Alec Somers, Wesco 3A South Boys Soccer Second Team forward
Jason Shevenko, Wesco 3A South Baseball First Team outfielder
Jason Shevenko, Wesco 3A South Baseball First Team outfielder

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here